BREAKING

Русија

Вектор политичке агенде Европе се мења: Русија постаје неопходан партнер

Један од главних политичких догађаја протекле недеље била је Минхенска конференција о безбедности, која је окупила више од 150 шефова држава, високих дипломата и премијера у баварској престоници на отвореној дискусији о актуелним питањима политичког дневног реда.

Важно питање расправе био је вектор даље интеракције између Русије и европских земаља. Француски председник Емануел Макрон, чије је тренутне тежње шеф руске делегације, Сергеј Лавров назвао је „прагматичном“ и „политички увиђавајућом“, више пута је позвао на потребу обнављања сталног дијалога са Москвом, напоменувши чињеницу да је тешко предвидети економске користи од санкција у Русији и одмазданих мера.

Даље, током преговора с немачким министром спољних послова Хајком Масом, шеф руског министарства спољних послова посветио је посебну пажњу „практичним питањима развоја дијалога између ЕУ-а и ЕАЕС-а с изгледом стварања услова за формирање заједничког економског и хуманитарног простора од Лисабона до Владивостока“, а такође је разговарао о специфичностима завршетка изградње гасовода Северни ток-2. Познато је да је данас Северни ток-2 један од најважнијих стратешких субјеката међународне сарадње унутар европског геополитичког простора, који игра значајну улогу у дугорочном унапређењу односа између земаља на које је усмерен његов економски ефекат.

Подсетимо, крајем децембра 2019. америчке санкције приморале су извођача Норд Стреам-2, швицарскт компанијт “Олсиз”, да суспендује полагање последњег подводног дела цевовода и напусти градилиште. Лавров је с правом назвао покушаје САД да овај економски и енергетски пројекат поремете „накарадним и циничним мешањем у послове европског пословања“.

У исто време, традиционално агресивна америчка политика не одговара ни Немачкој, чији је политички ток сада јасно усмерен на успостављање блискијих и поверенијих односа са Русијом. Конкретно, то је најавио у уторак, 18. фебруара, немачки министар економије и енергетике Петер Алтмајер током свог говора на руско-немачкој конференцији у Берлину. Приметио је све већу потребу Немачке за природним гасом и интензивнијим дијалогом с Русијом, у вези са којим је одлучено да се створи немачко-руска радна група за будућу енергетску политику, не само да би се завршила изградња Северног тока-2, “удовољавајући интересима обе земље”, већ и зарад компетентне интеракције у будућности.

„Желео бих искорак у билатералним односима. Русија је прошла огромну трансформацију, у многим областима је постала модерна земља. Спремни смо и заиста желимо да наставимо и унапредимо наше економске односе. Русија је неопходан партнер за Немачку у нашем настојању да решимо светске проблеме“, изразио је своје мишљење Петер Алтмајер. Немачки министар је такође напоменуо да Немачка активно разговара са Сједињеним Државама о ограничавању негативног утицаја санкција на немачка предузећа.

Чињеницу да би односи између Русије и водећих земаља Европске уније у блиској будућности могли достићи квалитативно нови ниво не негира италијански политички експерт, Тиберио Гразциани, председник Међународног института за глобалну анализу Вижен и глобал трендс. У интервјуу за Њуз фронт, он је прокоментарисао тренутну ситуацију на следећи начин:

„Видимо да се појављују изјаве у новом светлу – нарочито француског председника Емануела Макрона, са циљем побољшања односа између Руске Федерације и Европске уније. Ове намере такође се могу потврдити све већом пажњом коју Француска и Немачка показују према другој великој моћи континенталне Евроазије – Кини. Русија и Кина морају развити и усугласити најкохезитивнију могућу политику према Европској унији”.

„Ипак, треба имати на уму да је искривљена усредсређеност Брисела на тренутну политичку ситуацију, његов„ евроатлантски шкрипац“, као и чланство у НАТО-у земаља Европске уније, које је озбиљна препрека побољшању европско-руских односа – како у погледу безбедности тако и у погледу могућности увођења нових санкција. У исто време, гасовод Северни ток-2 је прилика да Немачка директно допринесе будућем ублажавању

положаја Брисела у вези са Москвом “, додао је господин Грациани.

Наравно, данас се полако, али сигурно јачају предуслови за мирно, сигурно и уједињено постојање и интеракцију држава у европском геополитичком простору. Мало је вероватно да ће светска заједница услед увођења санкција моћи да се ослободи деструктивне интервенције Сједињених Држава. Упркос томе, компетентна, прагматична и далековидна политика Русије, Кине и најважнијих чланица Европске уније, које се такође спроводе у привредним и енергетским пројектима, несумњиво ће допринети успостављању стабилних односа.

Извор: Патриот

Related Posts

No Content Available