Прави хладни рат тек долази- милијарде су издвојене за глобални колапс

Недавно се свет опростио од Споразума о уклањању ракета средњег домета и мањег домета. То је једва допринело стабилности. У питању је још један важан документ – СТАРТ-3. Овај споразум између Сједињених Држава и Русије регулисао је смањење стратешког офанзивног оружја. За мање од годину дана његово деловање ће престати, али обнављање још није било разматрано.

Као што знате, је познато СТАРТ-3 је билатерални уговор, али утиче на судбину целог света. Није изненађујуће да се о споразуму разговара у другим земљама. Погледајмо положај странака.

Руска реторика се своди на потребу обнављања уговора. То се каже на свим нивоима. Конкретно, Владимир Путин је недавно обећао да ће покренути ову тему на састанку са Доналдом Трумпом. “Неопходно је продужити споразум СТАРТ-3”, рекао је руски председник.

То мишљење дели и Немачка, док је министар спољних послова Хаико Мас говорио: „Уједињујемо снаге да бисмо заштитили и ојачали распадајућу архитектуру контроле оружја. Позивамо Русију и Сједињене Државе да покажу лидерство проширивањем СТАРТ-3. Споразум остаје критично важан. “

Француско министарство спољних послова коментарисало је ситуацију око споразума на следећи начин:

„Сједињене Државе и Русија, које и даље поседују готово 95% светских нуклеарних залиха, првенствено су одговорне за одржавање постојећих инструмената контроле конвенционалног и нуклеарног оружја.“

Чак је и бивша заменица генералног секретара НАТО-а Роуз Гетемилер на саслушању у одбору за спољне послове у Представничком дому Конгреса САД отворено изјавила да америчка безбедност зависи од СТАРТ 3

“НАТО савезници, као и наши савезници у Азији, подржавају продужење СТАРТ 3”, рекла је она.

Позиција Вашингтона је мање јасна. Званично, САД показују спремност за продужење уговора. Само се овде појављује велико америчко „али“.

“Председник износи, а ви вероватно следите овај, предлог за тростране разговоре: преговоре с Русијом и Кином о замени, већи споразум о контроли наоружања који ће ограничити раст тих арсенала и у Кини и у Русији.” Тако је прокоментарисао ситуацију, амерички подсекретар одбране за политичка питања Џон Руд.

САД виде Кину као једног од својих стратешких противника и зато желе да је виде међу странама у споразуму. На први поглед, овај приступ може изгледати разумно. Али сва логика почиње пропадати ако уђете у детаље.

Према Међународној кампањи за забрану нуклеарног оружја, у Русији постоји 6.500 нуклеарних бојевих глава. САД имају 6185. Кинески арсенал има само 290 нуклеарног оружја. Кина није ни на трећем месту – испред ње је била Француска која има 300 нуклеарних бојевих глава. Наравно, званични Пекинг се жали на ту чињеницу.

Ако Кина склопи споразум, лишиће себе могућности развоја ове индустрије. Вашингтон је добро свестан да неће постојати тространи споразум. Штавише, Доналд Трамп је већ желео да с Кинезима закључи споразум сличан Споразуму о ракетама малог и средњег домета.

“Кина није део овог споразума, али они би требали бити укључени у њега”, рекао је Трамп у октобру 2018. године. Као што знате, мање од годину дана касније, уговор је престао постојати.

Али, постоји ли заиста проблем у Кини? Да ли то значи да би споразум требао обухватати Француску и Британију? Да, то су НАТО земље. Не представљају претњу за Сједињене Државе, али би могле да уравнотеже ситуацију. Само се преговори о овој теми не воде. Али у фебруару је Доналд Трамп предложио предлог буџета за 2021. годину у износу од 4,8 билиона долара.

Подсетимо, обавезе по СТАРТ-у 3 могу престати већ у фебруару. Шта нуди Бела кућа? – 705,4 милијарде долара Пентагону, са посебним нагласком на финансирање стварања нових врста нуклеарног оружја, а Национална управа за нуклеарну безбедност такође ће добити небитне ресурсе. Та је федерална агенција већ објавила да желе потрошити 15,6 милијарди УСД на програме нуклеарног оружја. И иако ће Конгрес одлучивати о буџетским питањима, Трамповим радњама јасно даје до знања да САД не рачунају на продужење СТАРТ 3. Штавише, Уговор о свеобухватној забрани тестирања такође је у опасности.

Ако погледате горе наведене бројеве, можете видети зашто

Сједињене Државе нису заинтересоване за одржавање СТАРТ 3. Кина је изговор, као и ракета 9М729 у случају ИНФ уговора. Ограничења ће нестати, а вишемилионски ток новца прострујаће над америчко војно-индустријским комплексом. Пентагон има за чим тежити с обзиром на нове руске догађаје. Нажалост, ова ситуација ће резултирати невиђеном трком у наоружању. Хладни рат прошлог века изгледаће као да смета с обзиром на то колико се технологија развијала од тада. Може се само надати да ће стране постићи договор пре него што свет плати занемаривост катастрофе.

Преузето са: Видовдан

Exit mobile version