Они који су бомбардовали и који су убили хиљаде људи – они не припадају ни Европи ни планети Земљи, поручио је писац Петер Хандке
Аустријски писац Петер Хандке (76), један је од најзначајнијих писаца немачког језика и савремене светске књижевности, добитник је Нобелове награде за књижевност за 2019. годину, а својевремено је избачен из интелектуалне заједнице због великог пријатељства са Србијом и покушаја да је одбрани током
Он је 1996. године путовао у рат у БиХ и написао жестоко оспоравани есеј „Правда за Србију“, у којем се залагао за диференцирани приступ западних земаља и против сваљивања кривице само на српску страну. Након тога, Хандке је „преко ноћи“ прогнан из глобалне интелектуалне заједнице. После првог есеја следила су даља дела на ту тему.
Прочитајте и:
Након што је добио Нобела, Хандке се обратио на СРПСКОМ: “Вечерас попићемо ракију и бело вино!”
Почетком априла 1999. са почетком бомбардовања Југославије, Хандке је отпутовао у Србију, у знак протеста вратио Бихнерову награду и ишчланио се из Католичке цркве. Од немачког министра Рудолфа Шарпинга је захтевао да му врати све његове књиге.
Хандкеови есеји о Србији спадају међу најтемељније и најсадржајније критике медија писане последњих година. Србија је за њега само метафора, повод за његове литерарне и филозофске расправе о „дереализацији света“.
За разлику од његових колега и непријатеља, који су окренули леђа Балкану и, сасвим у тренду, устају против рата у Ираку, Хандке је остао доследан: Србији као кључној метафори за искривљавање истине кроз медије.
Извор: СД