BREAKING

Историја

ИСТОРИЈСКА НОВЧАНИЦА – ДЕЛО ПАЈЕ ЈОВАНОВИЋА: Због ње се ишло у затвор!

Народна банка Краљевине Југославије, чији је тадашњи гувернер био Игњат Ј. Бајлони, поверила је нашем великом сликару Паји Јовановићу задатак да наслика нацрт једне историјски значајне новчанице.
У питању је једна од најлепших новчаница у историји нумизматике, у апоену ид 1000 динара која је почела да се штампа 1931. године у Заводу за израду папирног новца у Топчидеру.

1000 Dinara

Нјен значај је у томе што се први пут на папирном новцу нашао лик познате жене, краљице Марије Карађорђевић. До тада могле су се видети само персонификоване женске фигуре.

Техничке припреме и рецензије за новчаницу Паја Јовановић извршио је у атељеу у Паризу, а за ово дело користио је скице и студије које је радио између 1925. и 1927. године.

Прочитајте и

Ни Звезда ни Партизан – Хајдук је први српски фудбалски клуб!

– Издала ју је Народна банка Краљевине Југославије 1931. године. На њеном лицу доминира лик Марије Карађорђевић, на водеом жигу је лик краља Александра Првог Карађорђевић а лево је орао у узлету. Натпис на тој страни је ћирилицом. На реверсу, односно позадини новчанице су представљене две женске фигуре од којих једна држи сноп жита а друга грб и мач. На тој страни је натпис изведен латиницом – навела је за РТС Лјиљана Бакић, кустос на Одељењу нумизматике у Музеју у Вршцу, где се тренутно налази стална поставка дела Паје Јовановића.

1000 Dinara

Српски сликар био је богато награђен од Народне банке за израду овог нацрта, с ачак 100.000 динара, што је у оно време био много већи хонорар од хонорара који су добијали наши познати уметници који су дизајнирали.

Када је тачно овај апоен престао да се штампа, није познато али је сигурно да у оптицају није био дуже од једне и по деценије, јер је сав предратни новац након рата престао да се користи.

Колико је ова новчаница била пожељна говори и податак да су два мушкарца која су је фалсификовала осуђена на дугогодишњу робију 1937. године. И нису једини. Чак 17 пуута је то пошло за руком другим фалсификаторима, а само два пута је успешно фалсификована, како тврди кустос музеја у Вршцу.

Преузето са: Србија Данас

Related Posts