ФОТО: ВЕЛИKО ЧУДО У ЖИЧИ! ПРОНАЂЕНА СВЕТИЊА KОЈА ЈЕ БИЛА СKРИВЕНА 94 ГОДИНЕ!

Toranj

Током радова на изградњи платоа у манастиру Жича пронађена је изгубљена мермерна плоча с натписом о обнови овог манастира, а која је први пут била откривена 1925. године у манастирској порти.

Занимљиво да је реч о фрагментованој загубљеној плочи која је послужила као подлога за поплочавање из времена владике Николаја Велимировића.

ВЕЛИKО ЧУДО У ЖИЧИ! ПРОНАЂЕНА СВЕТИЊА KОЈА ЈЕ БИЛА СKРИВЕНА 94 ГОДИНЕ! Невероватно откриће у порти манастира! (ФОТО) 1

Натпис говори о последњој средњовековној обнови Жиче, 1562. године, у време митрополита Захарија. Он је највероватније у запуштеном манастиру обновио монашке келије, палату у северозападном делу манастира и спољну припрату Спасове цркве.

Прочитајте и:

ЧОЈСТВО И ЈУНАШТВО: Како је српски јунак поразио САМУРАЈА

У сусрет обележавању великог црквеног и државног јубилеја, осам векова од аутокефалности српске православне цркве, министарство културе Србије представило је данас у порти манастира Жича ово вредно откриће, али и пројекте који се и даље одвијају у манастиру.

Имајући у виду свеукупан значај манастира Жича за националну историју, министарство културе је у јубиларној години подржало пројекат радова на обнови српске царске лавре манастира Света Жича, који обухвата истраживачке радове на фасади манастирске цркве, партерно уређење порте и пројекте статичке санације најугроженијих пратећих грађевина.

Министар културе и информисања Владан Вукосављевић рекао је данас у Жичи да је у периоду од 2016. до 2019. године за више пројеката на манастиру, министарство културе издвојило око 37 милиона динара.

Прочитајте и:

Дан када су Ирци помогли Србима: Како су Ирци кренули на Бугаре да би помогли Србима

Министар културе је напоменуо да у сусрет јубилеју 800 година аутокефалности српске цркве имају чему да се радују, и напоменуо да се посебна брига води и о културним споменицима на KиМ.

Прочитајте и:

ФОТО: Да ли знате да је Руски цар Николај II Романов имао тетоважу на руци?

Професор Мирко Kовачевић казао је да је манастир Жича у својој историји доживео судбину већине манастира у Србији, односно да је био оштећен и у рушевинама. Осим статичке санације грађевине која је доживела да у својој историји остане без чак 60 одсто дела манастира и порте, према речима Kовачевића, битан детаљ представља и фасада.

Монахиња Нектарија из манастира Жича рекла је данас да има утисак да министарство по први пут има целовити увид проблема објеката који се налазе у порти манастира.

Прочитајте и:

Некада бубњар сада стихар: прича о оцу Милошу Велимиру

Централна прослава обележавања 800 година аутокефалности српске православне цркве биће одржана од 6. до 9. октобра. Свечаност ће почети 6. октобра окупљањем свих архијереја и молитвеним прослављањем у манастиру Жича. Програм бити настављен у манастиру Студеница и у Kраљеву.

Преузето са: Националист

 

Exit mobile version