Ево како ће изгледати прво обележавање Дана српског јединства 15. септембра

ОДУДАРА ОД ТРАДИЦИЈЕ

Србија и Република Српска заједнички ће 15. септембра обележити Дан српског јединства, слободе и националне заставе централном церемонијом у Београду код споменика Стефану Немањи, догађајима на више локација у престоници, одакле ће се народ кретати у литијама и срести код обележја једног од највећих српских владара – сазнају „Новости“.

Овде ће се највероватније обратити председник Александар Вучић, српски члан Председништва Босне и Херцеговине Милорад Додик и патријарх српски Порфирије. Идеја је да процесија креће из три правца: од Храма Светог Саве, од споменика Његошу код Филозофског факултета и од обележја војводи Вуку на Топличином венцу. Све три колоне спојиће се пред велелепним монументом посвећеном великом жупану на Савском тргу.

Скупштина Србије и парламент Републике Српске истовремено ће усвојити Закон о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличког писма.

Овако ће проћи обележавање националног празника који би требало да прерасте у традицију међу Србима у матици, али и широм планете. У програму ће учествовати Гарда Војске Србије и оркестар, а биће изложена и 51 српска пуковска застава – симболи српске победе, славе и голготе.

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић каже, за „Новости“, да је Дан српског јединста вишеструко значајан.

Како је рекао, очекује да Срби где год да се налазе, развију своје тробојке, „као што то о великим празницима и чине народи поносни на свој идентитет“.

Иначе, у закону који би требало да усвоје парламенти Србије и Републике Српске, на Дан српског јединства, пише да су сви државни и локални органи, јавна предузећа, школе и факултети и друге јавне институције у обавези да употребљавају српски језик и писмо. На ћирилици ће морати да буду исписани и називи седишта, делатности, рачуни, фактуре, потврде, а за непоштовање закона предвиђене су и казне до пола милиона динара.

СЕЋАЊЕ НА СОЛУНЦЕ

Руководства Србије и РС на челу са Александром Вучићем и Милорадом Додиком договорила су се да заједнички празник буде баш 15. септембра у знак сећања на борце Солунског фронта. Тога дана 1918. године, под наредбом „сви команданти, командири и војници треба да буду ношени идејом – од брзине продирања зависи цео успех офанзиве, треба дрско продирати, без починка до крајњих граница могућности људске и коњске снаге, са непоколебљивом вољом и надом у Бога – јунаци напред у отаџбину“ пробијен је Солунски фронт.

Владе Србије и РС усвојиле предлог закона о ћирилици

Владе Србије и Републике Српске усвојиле су јуче истоветан Предлог закона о заштити, очувању и употреби језика српског народа и ћириличког писма, који ће бити упућен парламентима на усвајање. Ово је важан корак ка усвајању акта којим се уређује систем заштите, очувања и начин коришћења језика српског народа и ћириличког писма у Србији и РС као нематеријалног културног наслеђа, односно културног добра од изузетног значаја.

Очекивано изгласавање овог важног закона уједно је и победа „Вечерњих новости“, којима је заштита нашег писма и језика више година била ударна тема. У серији текстова упорно смо питали за судбину прописа којим би се заштитила ћирилица и упозоравали на њено изумирање. Од 2. марта покренули смо и акцију: најпознатији лингвисти, писци, професори и академици серијом текстова огласили су се у нашем „Културном додатку“ и апеловали да се под хитно предузму мере за очување нашег језика и националног писма.

С. С. Ровчанин

Exit mobile version