ДЕЦА СУ ОЧЕВЕ УЧИЛА КАКО СЕ БРАНИ ЗЕМЉА! Прича о оцу и сину Мађарима, који су заједно бранили Косово 1999. године

Овако је према речима Петра Варњу изгледао “шок” који је доживео 14. априла 1999. када је на положају изнад Ђаковице у сред рата на Косову угледао оца Ернеа. Петар на почетку исповести открива да је тату у ствари “призвао” дан раније када је друговима рекао да његов ”матори” сигурно долази на Косово. Како се сећа некадашњи војник, априла 1999, телефонске везе са Србијом су биле у прекиду и он је, знајући Ернеа, нудио опкладу друговима да његов “дебели” неће “издржати медијску блокаду”.

Прича о оцу и сину Мађарима, који су заједно бранили Косово 1999. никада у новинама није написана. И не би, да генерал Владимир Лазаревић није недавно то поменуо. Ерне Варњу и Петар из Каменице крај Новог Сада, кажу у глас, поштују свог некадашњег команданта и “матори” Ерне вели: ”Ако Лаза мисли да је то јуначко дело”, онда ваљда стварно треба да се “подели”.

Према даљој приче породице Варњу, отац и син се дуго нису чули телефоном. Почетком априла, сећа се старији, почеле су Новим Садом да круже вести како се на Косову гине, а војска крије мртве. Сећа се Ерне и како је набавио војничку карту Косова и уцртавао мете за које Џејми Шеј каже да су гађане и како их је поредио са извештајима наше војске. Најгоре је оцу било што га је супруга Деса “онако гледала” над развијеном картом. Више није могао да издржи…

Старији ту одмахује руком. Неће да одговара на примедбе сина како је “мирисао” на ракију. Уместо тога, “грди”:
У ствари, Ернеу је за један дан рата прошао девет кругова пакла. Својим очима је гледао истинске трагове нечастивог и неће свега ни да се сети.
Случај је хтео да се отац нађе поред амбуланте када је са Паштрика стигао камион са рањеницима. Помагао им је да сиђу и гледао има ли међу њима Петра.
Та ракета пала је испред аута на 50 метара. Ударила је усред албанске колоне избеглица у близини села Кориша. Мртвих је било 87, рањених три пута толико.
Варњу старији приповеда да им није било дозвољено да се задржавају на друму по коме су били расути лешеви Албанаца. Присебни, капетан, војни полицајац терао је све “куд који” јер се очекивао нови налет. Срећом оштећени голф је упалио из прве.

Син Петар је на овом месту тражио да се “угаси диктафон” док отац не узме терапију. Није рекао али се видело на лицу момка да проклето бомбардовање сматра кривцем што се Ерне лечи од рака. Старији Варњу о “свом раку” није хтео да прича. Сем: Биће боље!

Ерне Старији даље додаје да је у истом “дану из пакла” на Косову доживео и да му син “чува главу”. Каже, пошто је идеја “перклет гулаша”одбијена, син је морао да га спроведе са положаја.

Брише Ерне и сузу. Наставља како му је исте ноћи пукао чир. Каже од барутних гасова је имао страшне тегобе. Ипак, сутра се јавио да носи пасуљ из кухиње на положај.

Мађар Варњу и Албанац Туна су за једно поподне су постали велики пријатељи. Варњу млађи прича да га је Албанац Души Туна све до задњег дана рата питао како је Ерне, јел дошао кући, боли ли га стомак…

Ратовање добровољца Ерне Варњу трајало је десетак дана. У синовљеву јединицу Ваздушног осматрања и јављања каже није могао а ни другде му нису дали. Код Рајка Пековића полицајца из Пискота провео је пар дана и тамо је са Рајковом мајком и женом ишао по цео дан да музе краве Албанаца комшија који су отишли. Комшије су замолили Пековиће да им пазе домаћинство. Ерне се сећа и како није био “задовољан послом” и како не уме да чисти штале. Подвлачи да су Пековићи туђе пазили као своје.

Даље прича како је својим очима гледао колону Албнаца која је напустила Косовску Митровицу и кренула у Албанију “на сигурно”. “Никад такав јад није видео”. Ипак најнепријатније му је било у Ђаковици – говори Варњу у полушали ”јер се прочуо као велики херој” који је дошао да ратује са сином.

Пребира Ерне по сећању две деценије после и сећа се:

Како даље говори Варњу,у “славном војевању” десило му се и да га на путу код Рожаја када се враћао преко Црне Горе, из аутобуса “скине” резервни полицајац који није чуо да у Србији живе и Мађари…Пошто је стигао у Андријевицу која је до тада била потпуно мирна, војска је добила узбуну јер се стигла вест да је јединица ОВК прешла и у овај реон. На дан када се вратио у Нови Сад 26. априла, прво је отишао по ауто у центар и пошто је прешао Жежељев мост, сат времена после, зликовци су га дефинитивно потопили у Дунав.

1. Ко сам себе чува и Бог га чува.

2. У шуми је много штакора и подгузних мува, а мало вукова.

3. Данас је најтеже бити човек.То очекујем од тебе.

Тата Ерне

На самом крају Пера каже да је имао част да неколико дана буде курир генералима Павковићу и Лазаревићу када су ови били на истуреном командном месту крај Ђаковице.

Драган Вујачић

Exit mobile version