Српска православна црква 26. новембра прославља Светог Јована Златоустог, цариградског патријарха и једног од три Света јерарха.
Он је и аутор књиге “О свештенству”, а због својих реторичких способности добио је надимак “Златоусти”. Данас се цени у целом хришћанском свету, а наводно је за живота био омиљен међу обичним народом коме се радо обраћао и тумачио Свето писмо.
Свети Јован Златоусти је био велики борац против јеретика
Рођен је у Антиохији 354. год. Учећи грчку филозофију Јован се згнуша на грчко незнабоштво и усвоји веру хришћанску као једину и свецелу истину. Примио је крштење од Мелетија, патријарха Антиохијског, по смрти родитеља замонашио се и почео се строго подвизавати. Тада је написао књигу “О свештенству”, а убрзо су му се јавили и Свети апостоли Јован и Петар проричући му велику службу, велику благодат, али и велико страдање.
Прочитајте:
Када је требало да буде посвећен за свештеника, анђео божји се истовремено јавио и патријарху Флавијану (после Мелетија) и самом Јовану.А када га патријарх рукополагаше, видеше сви бела светла голуба над главом Јовановом. Прослављен због мудрости, подвига и силе речи, Јован је по жељи цара Аркадија изабран за патријарха Цариградског.
Учинио је многа велика дела и исправке као патријарх
Написао нарочити чин свете литургије, постидео јеретике, растумачио Свето писмо својим златним умом и језиком и оставио цркви многе драгоцене књиге својих беседа. Због свега тога, народ га је прославио, а завидљивци омрзнули, док га је царица два пута послала у изгнанство. У изгнанству је провео три године, скончавши на Крстовдан 14. септембра 407. год. у месту Коману у Јерменији.
Пред смрт су му се опет јавили Свети апостоли Јован и Петар, као и Свети мученик Василиск (22. маја), у чијој цркви је примио последње причешће.
Прочитајте:
ЗОВУ ГА СРПСKИ ОСТРОГ: Чуда која се дешавају у ОВОМ манастиру ПРИВЛАЧЕ ВЕРНИKЕ ИЗ ЦЕЛОГ СВЕТА
“Слава Богу за све!” беху његове последње речи, и с тим речима душа се Златоустог пренесе у Рај. Од Златоустових моштију, глава му почива у Успенском храму у Москви, а тело у Ватикану у Риму.
С обзиром на то да су српска традиција и вера богате обичајима који се морају поштовати на свеце издвајамо оне који су везани за данашњи дан:
Наиме, према веровању наших старих, онај ко на данашњи дан прекине нит (жицу) прекинуо је и свој живот. Зато се 26. новембра до поноћи никако не смеју употребљавати игле за шивење и плетење, као ни разбој за ткање.
Свети Јован Златоусти у Србији се сматра једним од најученијих светитеља, па се верује да се на данашњи дан “ваља” узети нека драга књига и из ње прочитати макар део, за свој душевни мир и светитељев благослов.
Поред 26. новембра, 27. јануара се обележава пренос његових моштију из јерменског села Комана у Цариград 438. године.