Да ли знате ли ко вам је био деда? Пракса показује да се 90% људи тешко сећа имена својих прабака и прадеде и, на жалост то много показује о њиховом животу. Али у идеалним случајевима, сваки човек би требао да зна своје претке до седме генерације!
Традиција познавања и одавања својих предака била је добро позната ранијим генерацијама и потпуно заборављена у наше време.
Изгубили смо разумевање зашто је то потребно и за шта, и потпуно смо престали да се интересујемо за своје корене. Али наш живот зависи од тога! Није узалуд сећање на род бележено у породичном стаблу.
Стабло дрвећа симболизује нас, листови су наша деца, а корење су преци.
Сада замислите да сте узгајали велики и здраво потомство и ваше дрво изгледа снажно и моћно. Али о својим прецима готово ништа не знате и никад вас то није занимало. Kакво ће корење имато такво дрво? Слабо, мало, беживотно или јако и снажно… У случају олује, да ли ће издржати? Јер на крају само то корење може сачувати ваше стабло да се на сломи кад дође до јаког ветра…
Ако човека не занима прошлост и не разуме зашто треба да познаје своје претке, онда му је ускраћена моћ и подршка породице, силе која понекад спашава животе! Али само знање није довољно. Ако особа има лош однос са родитељима, бакама и дедама, управо је на том месту блокиран проток генеричке енергије.
Огорченост, бес, мржња не само да спречавају снагу породице, већ и ову силу претварају у негативну и деструктивну. Стога је толико важно изградити однос са дедама, бакама, ако су још живи или им опростите ако су умрли. Али није то једини разлог зашто треба да познајте своје претке и одржавате добре односе са њима:
Седам генерација човека симболизује њгових седам енергетских центара. Свака генерација формира у нашем животу одређене аспекте:
Прочитајте и:
Прва генерација. То сте ви.
Друга генерација (родитељи – 2 особе) – формирају тело, здравље, преносе породичне приче.
Трећа генерација (бака и деда – 4 особе) – одговорни су за интелигенцију, способности, таленате.
Четврта генерација (прабака и прадеда – 8 људи) – чувари склада, радости у животу и материјалног благостања.
Пета генерација (чукунбаба и чукундеда -16 особе) – одгворни су за сигурност у животу.
Шеста генерација (Наврбаба и наврдеда – 32 особе) – пружају везу са традицијом.
Седма генерација (Kурђел и курђела – 64 особе) – одговорни су за земљу, град, кућу у којој живимо.
Ако 64 особе разврстамо по овом реду: 6+4=10 -> 1+0= 1. Значи све се сведе на прву генерацију. Тако је круг рода од седам генерација опет затворен.
Зашто треба да знате све породичне тајне до седме генерације? Зато што те приче садрже информације о менталним болестима, поремећајима, крвним везама, кумским везама, породичним непријатељима, пријатељима, имовини, земљиштима, кућама, државама, верама и тд.
Ево једног практичног примера:
Оне године када је Црна Гора тражила и добила независност, свако је имао свој став, па и моја другарица коју знам од малих ногу. Заједно смо седеле код мене и пиле кафу (биле смо студенти), док је мој деда седео у углу собе и потпуно незаинтересовано гледао вести. Није се укључивао у наше приче, па смо мислили и да нас не чује. Она је причала како не може да поднесе да се ОНИ одвајају, и шта ОНИ мисле ко су? Боље је и да се одвоје и тд. Пуна горчине је неколико пута рекла ЦРНОГОРЧИНЕ, док се у једном моменту мој деда окренуо, погледао је и само благо упитао:
“Мала, знаш ли ти ко ти је био прађед?”
Она се збунила, зацрвенела, па промуцала да не види зашто је сада то битно. Деда је цокнуо и рекао: “Ја знам. Сећам се твог прађеда, ђеда, а знам ти и ћаћу. Сви су Црногорци, мала! Сви!”
(Стил.курир) опанак