ЦРВЕНА ЛАМПИЦА У НАТО ПАКТУ: С-400 остаје у Србији?

Military vehicles and equipment, parts of the S-400 air defense systems, are unloaded from a Russian transport aircraft, at Murted military airport in Ankara, Turkey, Friday, July 12, 2019. The first shipment of a Russian missile defense system has arrived in Turkey, the Turkish Defense Ministry said Friday, moving the country closer to possible U.S. sanctions and a new standoff with Washington. The U.S. has strongly urged NATO member Turkey to pull back from the deal, warning the country that it will face economic sanctions. (Turkish Defence Ministry via AP, Pool)

Руски ракетни системи  С-400 који су допремљени у Србију поводом војне вежбе “Словенски штит 2019” и даље је тема број један у НАТО савезу, а како се сазнаје могли би у Београду да остану на дужи период.

Сазнања из извора блиских НАТО кажу, да нема ни трунке шансе да они остану заувек у Србији, као што су се многи, па чак и политичари понадали.

Прочитајте и:

Умро призренац деда Милош, живео годинама забарикадиран, Албанци му палили кућу 4 пут

– НАТО је повео истрагу како је ова опрема допремљена у Србију, и док се то не реши, неће дати зелено светло за повратак ракетних система С-400 и “Панцир” у Русију. Што никако не значи да ће ово наоружање остати Војсци Србије – открива извор.

Према његовим речима у НАТО знају да је неко у систему заказао, будући да је Србија окружена земљама које су чланице овог савеза и само покушавају да “кртицу истерају на сунце”.

Да није уопште искључено да НАТО спроводи интерну истрагу, сматра и војни аналитичар Владе Радуловић.

Чињеница је да су и “Панцир” и С-400 дошли ваздушним путем, с тим што је “Панцир” стигао у иљушину 76, а С-400 у антонову 124, те да су оба прелета била регистрована као транспортна. Преко које земље је авион ушао у Србију мање је битно, али је чињеница да се појавило питање у НАТО како се тако нешто уопште могло догодити, односно како је један такав систем могао да прелети ваздушни простор земаља чланица Алијансе – истиче Радуловић.

Додаје пак да је у питању било пребацивање технике због реализације војне вежбе, а такве вежбе редовно одржавају и све чланице НАТО. Због тога у свему не види ништа спорно.

С друге стране огласила се и Алијанса поводом заједничке вежбе и саопштила да су НАТО и Србија партнери и да они поштују право Србије да доноси суверене одлуке у вези са вежбама које се изводе на њеној територији.

“То је ствар Србије и Русије”, стоји у одговору који је РСЕ добио од НАТО.

Прочитајте и:

ШТА СЕ ОВО ДЕШАВА У ЦРНОГ ГОРИ: Захтевају полумесец на застави!

У тој вежби, како се подсећа, учествују и руски ракетни системи С-400 и “панцир с”.

У писаном одговору се истиче и да је Србија партнер НАТО са којим та Алијанса има “добре и продуктивне односе”. Подсећа се да је Србија учествовала у бројним НАТО вежбама, као и да је 2018. године била домаћин цивилне вежбе за помоћ у ванредним ситуацијама, током које је у Београду боравио и генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг.

“Србија је такође са НАТО радила на обуци ирачких војних лекара, помажући да се обезбеди стабилност на Блиском Истоку”, додаје се у одговору прес службе НАТО за РСЕ.

Exit mobile version