„Ја сам цео свој живот прогањан са огњишта као и ви, а у животу и мене и вас пратило је највеће разочарење – губитак дома. И ви и ја нашли смо га у Србији која је очигледно и ваша и моја отаџбина, идеја слободе и аутономије.
И колико год се та слобода и аутономија сужавала и смањивала, ту постоји посебна слобода коју нема нико и коју поштујемо.
“Остаћу ту да је градим заједно са вама, са свима онима који слично мисле”, поручио је Кустурица у „Крушедолској беседи“ која је прочитана данас на Сабору код фрушкогорског манастира Крушедол.
Прочитајте и:
Како је Глоговац одбио Анђелину Џоли: Када је чуо за овај детаљ, само се захвалио на сарадњи!
Кустурица је навео да од када мисли опседа га слобода, и све што је до сада чинио било је инспирисано слободном вољом коју је доживљавао као границу у којој човек не сме да заборави како те границе сопствене слободе никада не смеју да угрозе првога који стоји до тебе и који, такође, жели да буде слободан.
„И овај данашњи свесрпски сабор Крушедолска звона, за мене је потврда да је све што смо радили, протекло у знаку борбе за слободу. Данас не може а да се не примети, како је рута којом је две стотине хиљада Срба из Крајине бежало у Србију од хрватске војске, у најдужој и највећој колони жртава етничког чишћења после Другог свјетског рата, уствари један од путева којим данас избеглице из Турске надиру у Европу.
Ја сам уверен да је вас 200.000 почишћено са територије мултиетничке Хрватске завршним актом тандема Старчевић-Павелић. Теоретичар и кољач нису до краја, у Другом светском рату, спровели идеју о уништењу српских цивила па је то настављено“, истакао је Кустурица.
Он је подсетио да енглеске енциклопедије кажу да је у Јасеновцу убијено више од седам стотина хиљада цивила, углавном Срба.
„Мало који Хрват у то верује. И мало ко од њих може да поверује да ово што се десило у ‘Олуји’ личи на завршни акт тандема Старчевић-Павелић! Јер суд је пресудио да Готовина није крив, а актуелна хрватска власт се не одриче промовисања усташке идеологије“, навео је Кустрица у „Крушедолској бесједи“.
Прочитајте и:
ПОКС: Амбасадори Србије да буду људи са интегритетом, као у време Краљевине
„Срби су свих ових деценија били изложени редовним нападима, бомбардовањима, геноциду о коме нико не говори, а дизајнирани смо од међународне заједнице као уточиште зла, представљени као криминалци, уместо као жртве, јер се, између осталог, и ми Срби нисмо ујединили.
Сада се и међународна заједница, која се према више од милион убијених Срба из Другог светског рата понашала индиферентно и навикавала нас на ‘хуманистичке’ бомбе, спорадично буди да би указала на поновно хрватско промовисање усташке идеологије.
Та иста међународна заједница која је ћутала када су етнички чишћени Срби из Хрватске“, нагласио је Кустурица.
Али, каже он, Срби ће наџивети све своје душмане јер имају велику слободу.
„Народ који има велике уметнике као наш, има и велику слободу. Срби имају инвдивидуалце који су променили свет. Савременој цивилизацији дали смо наше највеће синове и кћери. Мало ли је?
Распон у српској традицији од просветитеља до данас подразумева све оно што је у цивилизованом свету заштићено као идеја о цивилизацији, од људи који патентирају трансформаторе за пренос ниске и високе струје до људи који откривају да атмосфера преноси електромагнетне таласе а захваљујући томе ми данас причамо телефонима, до нобеловца, младих математичара и научника, вишеструких првака света у ватерполу, кошарци, најбољег тенисера света.
Прочитајте и:
ЛЕГЕНДА ДУШКО РАДОВИЋ: Због једне реченице је заувек морао да напусти јавни простор
Нема мањег народа ни већих појединаца као што је то случај са Србијом“, истакао је Кустурица.
Он је додао да постоје све врсте активности од физичких до духовних у којима су Срби најбољи.
„Сада, када би почели да набрајате највеће писце које је Србија имала – збунили бисте се и мислили да сте негде у Француској или у најмању руку у Енглеској.
Дакле, кад би човек сад упоредо гледао нас и друге народе, онда би установио да је идентификација са том нацијом могућа и кроз његово културно наслеђе“, оцијенио је Кустурица.
Он је поручио да свима треба да буде јасно да је мера нашег опстанка бити слободан.
„Слобода није ограничена имањем, него способношћу да се она препозна, освоји у складу са образовањем, али и радом на властитом карактеру и да се човек и заједница за њу вјечно боре. Највише због традиције у којој је кована идеја слободе која није ни исток ни запад а јесте и једно и друго.
Није нам фалило памети, па смо још у 19. веку направили Академију наука, Народну библиотеку, Народно позориште, банке, дневне листове…, предано смо пратили идеје цивилизацијског развоја света, али наше виђење слободе је да на путу освајања слободе не заборавимо браћу, сестре, рођаке.
Прочитајте и:
Да не изгубимо саосећање према угроженима, али не на начин како то налажу модерне институције и професионални хуманисти, него дубоко људско укорењено у вери и култури преко које је, према мом уверењу, још једино могуће извести доказ о постојању Бога“, нагласио је Кустурица.
Наше виђење слободе, каже он, оно које проистиче из наше културе, на расколном месту између великих светова, дало нам је шансу да на малом остваримо велике циљеве.
„Нашу слободу смо везали са истином а наши највећи умови учинили су да управо велики свет није могао без нас. Оставили смо најдубље трагове у европској науци и уметности.
Ако је моја слобода, остварена мојим радом и маштом, била идеја водиља за почаст коју сте ми подарили да овај скуп отворим својом беседом, онда вам узвраћам са искреном захвалношћу и вером да овај скуп буде подсећање на истину да никада не смемо напустити начело слободног народа.