Разлози су многибројни а ми ћемо вам навести само неке. Тако да ако још увек не користите ћирилицу као писмо, мислимо да је време да почнете и то што пре, је нашем лепом писму следи изумирање.
- Естетки. Ћирилица је лепше калиграфскије писмо. Замењивање ћирилице мање лепо латиницом је знак помањкавања осећаја за лепо.
- Духовни. Ћирилично писмо је свето писмо православних Словена. Старословенско писмо је једна врста вероисповести.(„Аз буки вједи…”). Стога је свака употреба ћирилице у основи потврда веровања у духовни значај писaња.
- Верски. Писмо православних Словена као што су: Руси, Белоруси, Украјинци, Бугари, Македонци и Срби се служе ћирилоцом, а католички Словени: Пољаци, Чеси, Словаци, Словенци и Хрвати пишу латиницом.
- Политичка. Употреба ћирилице је нека врста националног обележја нас Срба. Она је мера нашег индетитета, интегритета и суверинитета. Слаба употреба ћириличног писма сведочи о ниској свести српске националности и српске државе.
- Јединственост: Вукова ћирилица је својеврсан српски бренд, нешто што одликује само српски народ
- Туристички: Јединствена употреба нашега писма може да привуче туристе. Ако покажемо љубав и оданост према нашем писмо и други ће га више ценити.
- Правни. Устав Републике Србије (Члан 10) напомињe да су у службеној употреби у Републици Србији „српски језик и ћириличко писмо”. Ова уставна одредба је обавезујућа за све.
- Етички.И данас је ћирилица искључиво писмо Православне цркве. Искључиво коришћење ћирилице повезује нас – макар и несвесно – са православном етиком.
- Социолошки.Други народи, који су питање писма решили на једини природан начин – на начин једноазбучја, могу своју снагу да употребе на друге културно-језичке делатности. Ми смо, нажалост, у ситуацији када се још бавимо са најелементарнијим питањем – питањем писма. Социјалну кохезију и културни напредак остварило би ћириличко једноазбучје.
- Издавачки.Двоазбучје негативно делује и на писце који такође стално морају да се двоуме на ком писму да пишу. Увођење ћириличког једноазбучја уклонило би та непотребна колебања.
Опанак