Ко зна каква би судбина Југославије била да је којим случајем остварен у јавности мало познат план Јосипа Броза Тита
Неки се данас с носталгијом сећају Југославије, сматрају како се тада живело безбрижније и сигурније, а други сматрају да је Југославија била вештачка творевина која је деценијама на силу покушавала на окупу и у заједништву да одржи неспојиве народе.
Међутим, ко зна каква би судбина Југославије била да је којим случајем остварен у јавности мало познат план Јосипа Броза Тита.
Прочитајте и
Он НИЈЕ био издајник – то је подвала, ево и чија: Ово је права истина о Вуку Бранковићу
Све је кренуло од ухода: Ево како су наши владари развијали ТАЈНЕ СЛУЖБЕ!
Неки историчари сматрају да је Тито желео још већу, моћнију Југославију, која не би била само регионална, већ и светска сила, а сигурно једна од две највеће у Европи.
Историчарка Сабрина Рамет прошле године је за медије рекла како је СФРЈ под Титом хтела да створи интегралну Југославију, која би укључивала погранична подручја око Југославије: Грчку, Албанију, Бугарску, бар један део аустријске Корушке, као и целу италијанску провинцију Фурланија – Јулијска крајина.
Међу присталицама југословенског иредентизма били су и монархисти и републиканци у доба пре стварања Југославије 1918. године.
Сабина Рамет се позива и на изјаву политичара Светозара Прибићевића да би Југославија требало да се простире „од Соче до Солуна“. Можда најчудније у овом систему делује то што су као део Југославије наведене и Бугарска и Албанија.
Ипак, наводи се да је политички покрет Звено у Бугарској подржавао идеју укључења Бугарске и Албаније у заједничку државу Јужних Словена. Покрет Звено учествовао је у државном удару у Бугарској 1934. године. Захтевали су савезништво с Француском и укључивање Бугарске у Југославију. Чак је и британска влада током Другог светског рата подржала идеју стварања Велике Југославије, као одговор на приступање Бугарске Силама Осовине.
Прочитајте и:
Ни Звезда ни Партизан – Хајдук је први српски фудбалски клуб!
Након Другог светског рата, Тито је објавио да Југославија полаже права на Трст и целу Корушку, укључујући, пре свега, Аустријску Корушку.
– Ослободили смо Корушку, али су међународни услови били такви да смо морали привремено да је напустимо. Корушка је наша и ми ћемо се за њу борити – поручивао је Тито.
Такође, појавила се занимљива карта која предвиђа како би СФРЈ изгледала да су се Титови планови обистинили, и то у два случаја:
– да је маршалова визија укључивала Албанију и делове Румуније и Грчке, укључујући и Солун
– да је Бледски споразум између Тита и Димитрова укључивао интеграцију Бугарске у заједницу југословенских земаља
Аутор необичне карте истиче да би у неком „паралелном свемиру“ комунистичка револуција у Грчкој барем делимично успела, чиме би се неки делови земље одцепили и придружили Југославији. Исто се односи и на Влашку, бившу кнежевину, а данас историјску покрајину Румуније.
Да се којим случајем овај ипак невероватан сценарио догодио, Југославија би се простирала, како се у тексту наводи, од Клагенфурта до Истанбула.