Наш народ једноставно обожава свакојаке изразе који се користе још од давнина, а толико су стари да се више нико ни не сећа када су настали. Један од њих је термин „Надрљати као Жути“ која означава да је неко био лоше среће, а везује се за веома стару причу о извесном младићу неупућеном у наша веровања.
Најстарија легенда је у ствари давна мостарска прича, али су је многа наша места присвојила и уобличила. Где се, наводно, одиграо судбоносни догађај, нико не може са сигурношћу да потврди. Углавном, везан је за старинско веровање да Свети Илија кажњава оне који се оглуше о његову заповест да се на његов празник не купају у рекама. Наиме, 2. августа када православна црква слави овог светитеља, наше реке не смеју имати купаче, јер се на овај дан окупљају водене виле и друга створења подводног света и маме жртве у речне дубине.
Прочитајте
Kако су српски вампири уздрмали Европу: Легенде о тројици српских вампира који су ушли у историју
Тако је једном известан странац изразито светле пути, плаве косе и обрва, дошао у Мостар (у оригиналној верзији). Локално становништво га због његовог изгледа прозва Жути. Не знајући локалне обичаје, скочи у реку да се окупа и расхлади. Догађај је хтео да се странац нашао на овом месту управо на Светог Илију. Жути никада није испливао на површину, а једини траг који је остао од њега, била је гардероба остављена на обали. Као успомена на несрећног младића, у народу је настао израз „Надрљао као Жути“.
Будући да је овај термин стално изнова подсећао на немио догађај, прича временом добија и наставак. Жути се појавио у оној истој остављеној одећи и тумарао улицама не проговарајући ни са ким. Водене виле су га, верује се, заробиле у речним дубинама, али се једна од њих заљубила у плавокосог младића. Када је сазнала да се нехотице огрешио о правило реке, издејствовала је код свог моћног оца да младић добије другу прилику. Жути је послат натраг на копно, али као нем, да не би одао тајне виле и воденог света.
Ова легенда, као и већина других има бројне верзије. Младић се спомиње везан за многе наше градове, реке или језера, али је у свакој причи познат под надимком Жути. Као успомена на овај догађај, нашем народу остало је веровање у забрану купања на Светог Илију и израз „Надрљао као Жути.
Извор: Опанак