Када дође време слава, већина људи се пита шта понети домаћину као поклон и који су обичаји везани за славу.
Гост традиционално, на славу носи кафу, шећер у коцки и алкохолно пиће. Наравно, ово може да се прилагоди данашњем времену али битно је да се не претерује, на славу не треба носити поклоне, посебно не скупе.
Прочитајте и:
Славимо више од 80 крсних слава, а ОВУ СЛАВИМО највише
На славу се иде у пристојном оделу, без ичега нападног на себи.
Ако вам је домаћин рекао у које време да дођете, настојте да будете тачни. Ако не можете да дођете на време, обавезно се јавите домаћину и реците му да вас не чека јер он има дужност да послужи остале госте и да поломи славски колач.
Када дођете, честитајте славу са “Срећна слава” и то редом домаћину, домаћици и деци. Можете додати још нешто али се трудите да не будете преопширни.
Поздравите остале госте, ако је мањи скуп рукујте се са сваким посебно, ако је већи нека то може буде групни поздрав.
Прочитајте и:
ОВО МОРА ДА ЗНА СВАKИ СРБИН: Kако се преноси крсна слава са оца на сина?
Будите весели, духовити, држите се позитивних тема и које чашице алкохола, али контролисано. Није у реду ни да гост пије само воду цело вече, јер то може да увреди домаћина. Не започињите тешке теме о теорији завере, дневној политици или црној хроници.
Када дође време да идете, поздравите остале госте, домаћину и домаћици се захвалите на гостопримству. На вратима можете кратко да попричате али имајте на уму остатак гостију чека.