Многи храбри и одважни православни верници ће Богојављење на данашњи дан обележити и традиционалним пливањем за Часни крст у градовима широм Србије.
Међу њима највише је припадника јачег пола, мада је у протеклим годинама све већи одзив и дама које желе да се надмећу, а неретко се дешава да нека од њих однесе и победу.
Ево шта симболише овај традиционални богојављенски чин пливања за Часни крст:
Прочитајте и:
ХВАЛА ВАМ ШТО ПОСТОЈИТЕ! Ово је филм о чувару српских јуначких гробова на Зејтинлику (ВИДЕО)
Овим чином верници који се надмећу показују свој витешки подвиг, а нас остале подсећају на поруке празника: саборност, јединство у вери и ширење мира и љубави које је и Исус слао и отпочео мисију успостављања хришћанства, вере која нас уједињује.
Услови за пливаче су: да су постили Божићни пост, да приступе православним духом мере и љубави, а не такмичарски и да су прошли лекарски преглед.
Један од основних циљева овог догађаја јесте да се поврати истински дух и саборни значај манифестације који се изгубио у надметању пливача. Пливање не треба да има такмичарски карактер, већ треба да се огледа у чину да сви уједињени у вери симболично изнесу крст из воде.
За оног ко први стигне до крста, пре него допливају остали, верује се да ће га пратити срећа током целе године.
Ево како по традицији изгледа ова манифестација:
Прослава Богојављења почиње јутарњом литругијом у храмовима широм Србије, након чега у многим местима креће литија улицама све до реке или језера где ће се пливачи надметати за часни крст. Такав је обичај и у Земуну већ дуги низ година.
У местима где је температура воде веома ниска и где се ломи лед да би се омогућило пливање, ово богојављенско надметање дозвољено је само неколицини најискуснијих пливача, или се пак отказује.
Ове године температура у многим општинама погодује пливачима, те је и одзив нешто већи.